Loading color scheme

Spotkanie - Izrael i Bliski Wchód po 7/10

Razem z Fundacją CHOPS zapraszamy na spotkanie pt.: Izrael i Bliski Wchód po 7/10. Jako ludzie pracujący wśród społeczności żydowskiej w Polsce i Izraelu jesteśmy głęboko wstrząśnięci obecną sytuacją na Bliskim Wschodzie i reakcją społeczeństw świata zachodniego na te wydarzenia.

Realia życia społeczeństw Bliskiego Wschodu, relacje międzyludzkie, kwestie humanizmu czy życie religijne dalece odbiegają od standardów europejskich. Trudno zrozumieć kulturę i wartości konserwatywnego czy ortodoksyjnego świata żydowskiego i muzułmańskiego, nie dotykając życia ludzi w ich naturalnym otoczeniu. Tylko przyjmując za punkt widzenia ich osobiste doświadczenia sięgające wielu pokoleń, możemy próbować pojąć, co i dlaczego, choć na przeszkodzie zawsze będą próbowały nam stanąć wartości środowisk, w których żyjemy.

Obecna sytuacja sama zadaje nam pytanie: co myśleć i dlaczego?

Zapraszamy na spotkanie !

 

Spotkanie : Izrael i Bliski Wchód po 7/10

Miejsce: Akcelerator Kultury, ul. Nowy Świat 2A

Data/godzina: 13.11.2023 r, godz. 18:00

 

Plan spotkania:

- Wprowadzenie do sytuacji geopolitycznej w regionie

- Panel dyskusyjny – zaproszeni goście

- Relacje z Izraela

- Pytania

- Przerwa

- Ekumeniczna modlitwa o pokój

 

Goście panelu dyskusyjnego:

 

Izabela Fietkiewicz-Paszek, poetka, animatorka kultury, Ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, edukatorka pracująca z tematyką Zagłady

 

Małgorzata i Jerzy Rycharscy, pastorzy Kościoła Bożego w Chrystusie w Kaliszu. Jako liderzy i mentorzy współpracują z różnymi kościołami i organizacjami w Polsce, a od prawie 30 lat działają w  Izraelu, przywracając zerwane relacje polsko-żydowskie. Organizują tam: konferencje, spotkania, prowadzą pracę wśród Ocalałych z Holokaustu i osób potrzebujących. Od wielu lat są praktykami w obszarze pojednania polsko-niemiecko-żydowskiego.

 

Izabella Galuba-Bryja, polonistka i bibliotekarz w Zespole Szkół Ekonomicznych. W 2017 r. ukończyła studium Edukacji o Holokauście w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Redaktorka książki o lokalnym Sprawiedliwym "Adam Sztark. Opowieść o odwadze". Obecnie pracuje z uczennicami nad przygotowaniem publikacji o Edmundzie Łuczaku. Współautorka monografii ZSE "Dzieje Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu". Twórczyni innowacji pedagogicznych, m.in. "Łączy nas przeszłość. Z Kalisza do Jerozolimy" (2018r.) i "Recepta na Sprawiedliwego" (2022r.). Współpracuje z międzynarodowymi organizacjami wspierającymi edukację o Holokauście, m.in. Centropa, MCEAH. Uczestniczyła w międzynarodowych seminariach dla nauczycieli (w Memorial de la Shoah w Paryżu, czeskim Terezinie, Budapeszcie).