Loading color scheme

Wizyta w Izraelu - maj 2023

Wróciliśmy z niesamowitego wyjazdu do Izraela. Praktycznie każdy dzień przynosił wzruszające spotkania i nową wiedzę na temat Izraela i jego mieszkańców.
Zaczęliśmy w niedzielę od spotkania w Jerozolimie z grupą Ocalałych z Holokaustu, która powitała nas poczęstunkiem. My przywieźliśmy z Polski serdeczne pozdrowienia i prace plastyczne wykonane przez dzieci, a do każdej pracy było dołączone przesłanie autora. Odwiedziliśmy także restaurację YOLO BAKERY przy Mahane Yehuda, w której wspieramy finansowo posiłki dla potrzebujących, mieliśmy szczęście porozmawiać z właścicielem lokalu o szacunku i potrzebie wspierania Ocalałych.
 
Poniedziałek poświęciliśmy na wizytę w kibucu Lahamei HaGeta’ot gdzie mieści się muzeum Getta. Uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej pamięci bojowników i ofiar II wojny światowej. W trakcie tej uroczystości najbardziej wzruszający moment to zapalanie świateł pamięci i wspominanie bliskich. To był także doskonały przykład jak kultywować pamięć o bliskich i bohaterach okrutnych dni wojny.
 
Kolejny dzień to wtorek i spotkanie z ludźmi, dla których przywieźliśmy wsparcie materialne. Odwiedziliśmy 6 domów osób w trudnej sytuacji życiowej. To nie były łatwe spotkania, bo trudne sytuacje są tak samo trudne w każdej szerokości geograficznej. Ale wśród tych osób spotkaliśmy panią malarkę, która wyraziła swoją wielką sympatię do Polski i polaków, która trwa kilkadziesiąt lat (to opowieść na inną okazję) i obdarowała nas pięknym obrazem, który namalowała w 1998 roku na rocznicę 50-lecia powstania państwa Izrael. To niezwykły dar.