Loading color scheme

Joma Ha Szoa

Po zachodzie słońca 27 kwietnia w Izraelu zaczyna się Jom Ha-Szoa – ruchome święto, obchodzone 27 dnia miesiąca Nissan. Tego dnia wspominane są ofiary Zagłady Żydów w Europie podczas II wojny światowej.
Jom Ha-Szoa wypada siedem dni po siódmym dniu Pesach i siedem dni przed Jom Ha-Zikkaron, izraelskim świętem państwowym ku czci poległych żołnierzy. Po hebrajsku pełna nazwa tego święta, ustanowionego w 1951 r., brzmi Jom HaZikkaron laSzoa we-laGewura, czyli „Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi”. Dzień ten ma sąsiadować z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim i tym samym upamiętniać żydowski ruch oporu w okupowanej Europie. Nie należy go mylić z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonym z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia.
W Izraelu Dzień Pamięci Holokaustu pracownicy mogą wybrać jako wolny od pracy. O 10:00 na ulicach rozlegają się syreny i przez dwie minuty wstrzymuje się ruch samochodowy. W Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie odbywa się ceremonia z udziałem prezydenta i premiera Izraela. Flagi zostają opuszczone do połowy masztu, a rabini odmawiają modlitwy. Zostaje zapalonych sześć świeczek, symbolizujących 6 milionów zamordowanych Żydów. (info pochodzi ze strony: https://www.jhi.pl)
 
24 kwietnia w Warszawie odbył się Marsz Poparcia dla Izraela upamiętniający Jom Ha Szoa. Marsz zakończył się przy Kopcu Anielewicza, symbolicznym miejscu wydarzeń w trakcie Powstania w Getcie Warszawskim.